Kadın Sağlığı Hakkında Herşeyi Biliyor Muyuz ?

Kadın Sağlığı

Sağlık nedir ? Kadın sağlığı nedir ? Kadın olmanın yeterince zor olduğu bir dünyada sağlıklı olmak kolay mıdır ? Sağlığımızın tanımını kim yapıyor ? Piyasada bir çok ürün var bunlar ne kadar sağlıklı ? Kadın sağlığına zarar veren etkenler nelerdir ? Bu ve bunlara benzer bir çok soru kadın sağlığı hakkında sorunlan sorular arasında. Peki bunları bizim için kim nasıl cevaplandıracak ? Tüm bu sorularımıza cevap bulmayı beklemek bizim hakkımız elbette. Önemli olan bilgi kaynaklarımızın bolluk gibi görünen çöplüklerin içinde kaybolmamış olması. Biz kadınlar maalesef alışılagelmiş bir çok yöntemi sorgulamadan kullanabiliyoruz.

 

Kadın sağlığı dendiğinde bir çoğumuzun aklına cinsel sağlık gelir. Tabi ki cinsel sağlık ve üreme sağlığı doğru olsa da yetersizdir. Kadın sağlığı , bir kadının ruhsal ve bedensel tüm sorunlarını ele alan büyük bir başlıktır. Baskı ve erkek egemen sistemde kadınların özellikle ruh sağlıkları fazlasıyla etkilenmektedir. Toplumun ahlak kuralları,  ön yargılar , bastırılmış duygular, oluşturulmuş kaygılar kadınların sağlığa ulaşımı konusuda kalın duvarlar örebilir.

Toplumda cinsiyet rollerinden kaynaklı olarak  bakım hizmetinin ( çocuk , hasta , yaşlılar ) kadınlara bırakılmış olması , hem de devletin bu alanı ücretsiz yaparak hastanelerde bakım hizmetlerini kadınlara yaptırması , kadını ”daha az değerli” yapan temel nedenlerdendir.

Kadınlarımız kadın sağlığı konusunda eğitilmelidir. Kadın sağlığı hakkında bilgilendirme hizmetini veren özel birimlerin olmaması bilgiye erişim konusunda birer engeldir. Kadınların rahatça sağlıkları hakkında bilgili olabilmesi ve bunu koruyucu sağlık olarak devam ettirmeleri için gerekli çalışmaların yapılması şarttır.

Yer yüzünde gördüğümüz herşey , kadının eseridir.

Mustafa Kemal Atatürk

bedava chat